Slovenské analýzy odpadových kontajnerov preukázali, že viac ako 40 % odpadu, ktorý posielame na skládky je bioodpad. Galanta v tomto smere tento údaj taktiež potvrdila. Analýzou, ktorá prebehla na vzorke 5% všetkých vyložených nádob v komplexnej bytovej zástavbe ako aj v individuálnej bytovej zástavbe v roku 2022 sa zistilo, že veľké percento všetkého odpadu tuhého komunálneho odpadu tvoril biologický odpad z kuchyne. Môžeme skonštatovať, že viac ako 45% odpadu, ktorý skončil na skládke mohol byť skompostovaný. Konkrétne analytické údaje nájdete v prílohe.
Správnym triedením odpadu, predovšetkým toho biologického, môžeme výrazne zlepšiť kvalitu nášho životného prostredia. Každý gram bioodpadu, ktorý neskončí na skládke prispeje k zníženiu skleníkových plynov a bojuje proti globálnemu otepľovaniu. Zároveň tento krok má aj zásadný ekonomický atribút – správnym triedením sa znižuje celkové množstvo tuhého komunálneho odpadu , čím sa znížujú náklady na jeho uloženie na skládku a finančné prostriedky sú využiteľné na ďalší rozvoj odpadového hospodárstva na území mesta v podobe nákupu nových zberných nádob a kontajnérov, budovania nových kontajnerových stojísk, novej zvozovej techniky a zastabililzovania výšky samotných poplatkov za odvoz odpadu.
"Separujme teda kuchynský odpad správne, do hnedých nádob na to určených".
Za prvý polrok 2023 sa na území mesta vyseparovalo 60,03 t biologický rozložiteľného kuchynského odpadu, celkovo za minulý rok 2022 to bolo 124 t.
Ďakujeme.